Sunday, September 16, 2007

Pomor pcela (i sta je o tome rekao Ajnstajn)

E sad, posle belih medveda i spokoja, ono sto je mene torpediralo u novi talas pojacane brige je masovni pomor medonosnih pcela kojem bukvalno nijedna struktura nije zasigurno odredila uzrok.

Uz svu moju fascinaciju pcelinjim zajednicama, tesko mi je da ubedljivo prenesem ozbiljnost situacije - u Americi se ona mozda najuspesnije docarava potencijalno izgubljenim parama. U poslednjih desetak godina broj pcela kod odgajivaca se smanjio za polovinu, dok je samo u poslednjih nekoliko meseci u Americi (gde je nestala cetvrtina svih pcela do sada ove godine) i Evropi zabelezen pomor miliona drustava pcela. Godisnja steta u poljoprivredi od takve katastrofe se samo u Sjedinjenim Drzavama procenjuje na 14 (cetrnaest) milijardi dolara. Bolest koju su naucnici za sad nazvali poremecajem ”propasti pcelinjih drustava” – PPD (colony collapse disorder - CCD), zestoko drma pcelarsku industriju, pa i poljoprivredu razvijenih zemalja. Same pcele i njihov med mozda i nisu prevelik faktor u privredi – ali pcelinje oprasivanje cveca, voca i povrca, a narocito lesnika, donosi milijarde dolara. Pcelari sa svojim pcelama putuju sa jednog na drugi kraj kontinenta, sele kosnice kamionima i postavljaju ih na odredjeno vreme u blizinu vocnjaka i plantaza - izlazuci pcele stranim sredinama.

Niko do danasnjeg dana ne zna sta je razlog bolesti insekata, a carsijski se nagadja o svakojakim uzrocima – od raznih virusa do zracenja mobilnih telefona. Autopsija na telima zarazenih pcela ukazuje da pcele kao da boluju od nekoliko razlicitih bolesti i prosto se raspadaju. Svejedno, posledice su takve da kosnice ostaju prazne, pcele napustaju maticu i umiru pojedinacno dalje od zajednice - a paraziti, zivotinje i insekti, koji bi inace dosle do meda i polena posto ga pcele napuste iz drugih razloga, ni ne prilaze kosnicama. U sjajnom clanku u New Yorkeru od sestog avgusta, Elizabeth Kolbert prati kratku istoriju bolesti i pcelare u Americi koji su prvi prijavili stetu.

”Izraelski virus akutne paralize” (Isreali acute paralysis virus) uvezen preko Australije i jos jedan, za sad nepoznat virus – nalik na virus Kasmirske pcele, u kombinaciji sa Varoa parazitom (Varroa mite, koji pogadja americke pcele, a ne australijske) i Nosema ceranae gljivicama, seju brzu smrt medju zarazenim pcelama i to najvise u Americi. Bas 2004, kad su u Americi poceli da uvoze australijske pcele, uoceni su prvi znaci PPDa. Bilo kakva zaraza se brzo prenosi citavom kolonijom jer su kosnice, ta domestikovana stanista pcela, poput ostrva - kao mesta skucenog prostora, jednostavno pogodne za sirenje virusa.

Albert Ajnstajn (Einstein) je navodno nekad izjavio da od momenta kad pcele nestanu sa zemlje, covecanstvu ce preostati samo 4 godine zivota. Nema pcela, nema oprasivanja, nema biljaka, nema zivotinja, nema ljudi. Nigde, istina, nije potvrdjeno da je Ajnstajn to zapravo rekao, ali uvek je zgodno kad se za neku tako zvucnu izjavu veze tako poznata licnost kojoj se prosto veruje.

S druge strane nauke, pripadnik ezotericne tradicije, Rudolf Stajner (Rudolf Steiner) dvadesetih godina proslog veka je pricao o buducem pomoru pcela zbog vestackog razmnozavanja. U nemackom govornom podrucju se uveliko evociraju njegove ”prorocke” reci jer Nemacki pcelari trpe ogromne gubitke, a Stajner je pomor i predvidjao za ove decenije. Pcelarstvo u celim Sjedinjenim Drzavama i u Zapadnoj Evropi je duboko ugrozeno, a u Srbiji je u maju 2007. u okolini Bora, u selima Veliki i Mali Krivelj, prijavljen masovni pomor pcela - istovremeno kad PPD besni i u Evropi. Ne zna se jos da li su pcele pogodjene istim virusom ili cim drugim.

0 comments:

Creative Commons License
Neodinamika by Arsenijevic and Mitrovic is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.